teplota
13,2 °C
19.2.2019 14:11:26

Kuna2 teploměr

Informace

Kuna2 teploměr měří venkovní teplotu vzduchu v Praze 6 Dejvicích.
Umístění teploměru
Čidlo teploměru je umístěno v okně směřujícím na sever ve čtvrtém (bohužel, lepší místo není) patře Masarykovy koleje (Thákurova 1,160 41 Praha 6)
Kuna2 teploměr

Dokumentace
Hardware
Základem teploměru je teplotní snímač SMT 160-30. Ten je připojen k mikropočítači Atmel 8052, který signál ze snímače zpracuje a pošle po sériové lince do PC.
Podrobnější informace.

Software
Program pro mikropočítač je napsán v C. Aplikace pro příjem dat a ukládání logů, webové stránky a skripty pro obrázky jsou udělány v PHP.

Klient
Pokusil jsem se naprogramovat klienta pro Windows, který by zobrazoval teplotu v malém okně nebo systémovém trayi. Výsledek najdete na stránkách Kuna2 teploměr klienta.

Wapové stránky, zjednodušené stránky pro telefony příp. PDA
Na adrese http://teplomer.mk.cvut.cz/wap/ jsou wapové stránky teploměru. Na nich najdete aktuální teplotu a dále grafické průběhy teplot.
Na adrese http://teplomer.mk.cvut.cz/index2.php jsou zjednodušené stránky pro zobrazení na malých displejích mobilních telefonů nebo PDA. Zobrazeny jsou aktuální hodnoty a možnost zobrazení průběhů hodnot v grafech různých velikostí.

Vznik a vývoj
Teploměr jsem udělal proto, abych věděl jaká je teplota venku. Hlavním impulzem byla nutnost vymyslet semestrálku do předmětu 34SES (senzorové systémy) na ČVUT FEL. Určitou inspiraci jsem našel v podobném projektu na Strahově. Teploměr začal fungovat kolem půlky prosince 2002. Byl připojen k mému počítači kuna2.mk.cvut.cz na němž taky běžel web kde byla teplota přístupná ostatním z internetu.
Kuna2 se vypínala na noc a tak byl dostupný záznam teplot jen ze dne. Protože se mi nelíbila prázdná místa v grafech, tak jsem teploměr v lednu 2003 vylepšil, aby si pamatoval teplotu i při vypnutém počítači a po zapnutí se záznam doplnil.
Pak jsem si řekl, že jestli má být teploměr k něčemu i ostatním, tak web musí být dostupný celý den a každý den v týdnu. A tak jsem v březnu 2003 ze zbytků postavil počítač kuna4.mk.cvut.cz. Počítač je to nevýkonný a generování stránek na něm nebylo rychlé a tak jsem se dohodl se správcem kolejního serveru argus a na něj stránky (alias teplomer.mk.cvut.cz) umístil.
Červen 2003 - přesun teploměru z mého pokoje do serverovny na jižním křídle.
V říjnu 2004 byly spuštěny nové stránky, staré možná stále fungují zde.
Server argus byl na začátku roku 2005 opuštěn a stránky nouzově běžely na kuně4.
V květnu se přestěhovaly na server hades.
Od půlky roku 2005 jsem začal pracovat na měření relativní vlhkosti a tlaku vzduchu. Na konci roku 2005 byla zveřejněna první verze stránek se zobrazením tlaku a vlhkosti vzduchu.
21.2.2006 jsem obhájil diplomku na téma "Měření teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu s přenosem dat přes internet a zobrazování na WEB stránce" a udělal státnici. Tím jsem ukončil působení na FELu a následně opustil Masarykovu kolej. Teploměr a kunu4 jsem zde nechal, měření teploty tedy bude pokračovat, ale měření tlaku a vlhkosti vzduchu je dočasně mimo provoz.
Na jaře 2010 se porouchal počítač kuna4 měřící teplotu a byl nahrazen novým. Zároveň byl na tento počítač přesunut provoz webových stránek teploměru.
V květnu 2010 bylo doplněno zobrazení teploty (označené jako teplota 2) a relativní vlhkosti vzduchu z druhého senzoru, který je umístěn na stejné pozici jako původní senzor. Z hodnot teplota 2 a relativní vlhkost je zobrazen vypočítaný rosný bod.

Teplota na vaší stránce
Viz zde.

Kontakt
Zdeněk Černý
mail: mail 
Dnešní rekordní hodnoty
teplota:
min -5,1 °C z roku 2003
max 10,5 °C z roku 2014
více...
Východ a západ slunce
východ: 6:58 západ: 17:24
Styly: šedá, modrá, zelená, černá
Počet přístupů dnes: 1083 celkem: 23157424
© Zdeněk Černý